Nu har vår förening, Aktiva Seniorer i Skellefteå, fyllt 25 år. Med på jubiléet var tre tidigare nu 80-åriga ordföranden, nämligen Börje Rosenberg, Tage Nilsson och Alice Forsell, tillsammans 240 år gamla.
En still-going-strong-trio med andra ord. De fick varsin blombukett under kvällen.

Tre pigga 80-åringar, alla tre tidigare ordföranden i föreningen Aktiva seniorer var hedersgäster på jubileet. Foto: Kjell-Göran Marklund
Tre pigga 80-åringar, alla tre tidigare ordföranden i föreningen Aktiva seniorer var hedersgäster på jubileet. Foto: Kjell-Göran Marklund


Sammanlagt 100 personer hade kommit och underhölls av Kenneth Widmark, som i vanliga fall jobbar på Birka Crusies och underhåller färjepassagerare. Gissa om det blev allsång för hela slanten, med Kenneth vid sin keyboard på Scandic!

Kenneth Widmark, var kvällens proffsiga underhållare som såg till att allsången klingade i lokalen. Foto: Kjell-Göran Marklund
Kenneth Widmark, var kvällens proffsiga underhållare som såg till att allsången klingade i lokalen. Foto: Kjell-Göran Marklund 
Barbro Kempe och Tage Nilsson serveras vin till maten
Barbro Kempe och Tage Nilsson serveras vin till maten. Foto: Kjell-Göran Marklund 

 

Det var i april år 1989 som 16 seniorer samlades för att starta föreningen med mål att främja och tillvarata medlemmarnas intressen, kunskaper och erfarenheter. Föreningens första ordförande hette Torsten Viklund. I augusti i år var medlemsantalet uppe i 364 personer.

Föreningens ordförande i dag är Gunda Johansson, som naturligtvis var den som hälsade de festklädda jubileumsdeltagarna hjärtligt välkomna till det som blev en trevlig kväll med trerättersmiddag.


Aktuellt från föreningarnas hemsidor

Texter och bilder med personer på Förbundet Aktiva Seniorers hemsida
De bilder och texter som skickas till webmastern förutsätts vara godkända (samtycke begärd) att bli publicerade på förbundets hemsida! Om någon inte vill vara med på en bild eller text, som redan är publicerad på hemsidan, så var vänlig meddela webmastern, så tas den bort.

Webmaster